Aanpassingsbesluit Asielnoodmaatregelenwet

Reactie

Naam Anoniem
Plaats Twijzel
Datum 3 november 2025

Vraag1

Wilt u reageren op het besluit? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of een document te uploaden.
Hoewel dit Aanpassingsbesluit wordt gepresenteerd als een technische afstemming op de Asielnoodmaatregelenwet, heeft het in de praktijk grote en zeer negatieve gevolgen voor mensen die asiel zoeken in Nederland. De schijn van “beleidsarme” aanpassing verhult dat hiermee mensonterende beleidskeuzes worden verankerd.

Het besluit operationaliseert maatregelen die:
• de verblijfszekerheid van asielzoekers verminderen (verkorting vergunningstermijn van 5 naar 3 jaar, afschaffing verblijfsvergunning asiel voor onbepaalde tijd);
• gezinshereniging beperken tot het zogeheten kerngezin, wat in strijd is met fundamentele mensenrechten en het belang van kinderen;
• de procedurele bescherming van asielzoekers uithollen door versnelde en verkorte afhandelingstermijnen;
• integratie ontmoedigen door nieuwe drempels op te werpen, terwijl succesvolle inburgering juist bijdraagt aan stabiliteit, veiligheid en economische waarde voor Nederland.

Deze maatregelen zijn niet enkel “technisch”, maar raken de kern van onze rechtsstaat en humanitaire traditie. Ze ondermijnen zowel het menselijk waardigheidsprincipe als het besef dat langdurige onzekerheid en uitsluiting maatschappelijke integratie juist blokkeren.

Ik verzoek daarom met klem dit besluit niet vast te stellen, dan wel ingrijpend te herzien, zodat:
1. de menselijke waardigheid en rechtsbescherming van asielzoekers worden gewaarborgd;
2. beleid niet bijdraagt aan uitsluiting, maar aan volwaardige deelname en integratie in de Nederlandse samenleving;
3. Nederland blijft voldoen aan internationale verdragen en Europese waarden.