AMvB Dierwaardige Veehouderij
Reactie
Naam | A vd Aar |
---|---|
Plaats | Amsterdam |
Datum | 22 juli 2025 |
Vraag1
- Heeft u algemene op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit?- Heeft u diersoortspecifieke op- of aanmerkingen bij het voorgestelde Besluit (kippen, melkvee, kalveren of varkens)?
Dit moet anders: varkens verdienen beter
De nieuwe plannen voor de veehouderij lijken op papier misschien een stap vooruit, maar voor varkens verandert er in de praktijk schrikbarend weinig. Als we écht dierwaardige landbouw willen, dan moeten we verder kijken dan minimale aanpassingen.
• Varkens horen buiten te kunnen zijn. Nu blijft dat volledig buiten beeld. Geen frisse lucht, geen modder om in te wroeten — gewoon weer een leven binnen vier muren.
• Moederdieren opgesloten houden in kooien? Dat mag volgens dit voorstel nog decennialang. Terwijl we allang weten hoe schadelijk dat is, fysiek én mentaal.
• Meer ruimte? Nauwelijks. De voorgestelde aanpassing is zo minimaal dat varkens er weinig van merken. Dierwaardig betekent: écht de ruimte om te rusten, te spelen en contact te hebben met soortgenoten.
• De lucht in veel stallen is slecht. Maar strengere eisen? Die blijven uit. Terwijl juist de basis — gezonde lucht — cruciaal is voor het welzijn van deze dieren.
• Biggen worden nog steeds veel te vroeg bij hun moeder weggehaald. Dat terwijl langer bij de moeder blijven hen weerbaarder maakt en stress voorkomt.