Wijziging van de Grondwet ter invoering van constitutionele toetsing

Reactie

Naam AJR Labree
Plaats Epe
Datum 7 juli 2025

Vraag1

Wilt u reageren op het voorstel tot wijziging van de Grondwet ter invoering van constitutionele toetsing? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.
Zolang er bij de grondrechten staat ‘behoudens bij de wet gestelde beperkingen en uitzonderingen’ heeft toetsing feitelijk geen zin. Want de wetgever kan allerlei crisis en beperkingen uit zijn duim zuigen en uitzonderingen bedenken waardoor deze toetsing een lege huls blijkt te zijn. Daarbij heeft de rechtstaat tijdens de corona coupe laten zien niet meer te functioneren. Een hoger beroep dat binnen een halve dag plaats vindt maakt wel duidelijk dat de rechters niet onafhankelijk zijn, maar gestuurd worden door de regering, de Nato, de WHO enz. Daarbij hebben de vele rechtszaken die toen zijn gevoerd ook laten zien dat de rechters geheel voorbij gaan aan de argumenten die tegen de staat worden ingebracht, internationale verdragen en jurisprudentie incluis en hun oren laten hangen naar wat de minister maar graag wil horen.
Toetsing is een schijnvertoning, beter zou zijn om de grondwet maar helemaal af te schaffen. Dat laat ten minste eerlijk zien dat er helemaal geen grondrechten meer zijn.