Differentiatie vliegbelasting

Reactie

Naam Anoniem
Plaats Alkmaar
Datum 23 januari 2025

Vraag1

Per 2027 wil het kabinet de totale opbrengst van de vliegbelasting met € 248 miljoen verhogen. Het plan is om vluchten over lange afstanden - met een hogere totale uitstoot - meer te belasten. In veel Europese landen die een vliegbelasting hebben, worden vluchten over langere afstanden al hoger belast. Dit wordt ook wel ‘differentiatie van het tarief van de vliegbelasting naar afstand’ genoemd.

1. Vindt u dat lange vluchten (>2.500 km) zwaarder belast moeten worden dan korte vluchten (<2.500 km)?
Van de vluchten > 2500 km moeten intercontinentale vluchten > 6000 het meest extra betalen omdat deze leiden tot relatief meer CO2-emissie en opwarming per km omdat veel brandstof meegenomen moet worden vanaf het startpunt. Bovendien worden hiermee zon-vakanties ontmoedigd die net zo goed op kortere afstand rond de Middellandse Zee plaats kunnen vinden. Verder worden deze vluchten zo goed als geheel gemaakt door personen die dit best kunnen betalen. Tenslotte zijn de extra kosten geen probleem voor zakelijk verkeer dat deze makkelijk kan dragen (declareren).
Echter de huidige heffing op korte vluchten moet zeker niet omlaag door de zwaardere heffing op langere vluchten.

Vraag2

Zeer korte vluchten – zoals een vlucht van Amsterdam naar Brussel - veroorzaken per kilometer relatief veel uitstoot. Ook zijn er vaak andere, duurzamere vervoersopties zoals de trein of de auto beschikbaar. Zeer lange vluchten – zoals een vlucht van Amsterdam naar Bali – hebben juist een hoge totale uitstoot, mede door de duur van de vlucht.

2. Vindt u dat zeer korte vluchten (<500 km) extra belast moeten worden in de vliegbelasting ten opzichte van andere vluchten?
Korte vluchten die ook met de trein kunnen (binnen 1,5 keer de deur-tot-deur tijd) moeten zodanig belast worden dat ze gemiddeld duurder zijn dan de trein, dus dan ook BTW betalen. Voor vluchten zonder trein-alternatief wordt de huidige heffing ook verhoogd in lijn met treintarieven die zouden kunnen gelden voor grotere afstanden. In alle gevallen vormen de huidige heffingen het minimum.

Vraag3

3. Vindt u dat zeer lange vluchten (>10.000 km) extra belast moeten worden in de vliegbelasting ten opzichte van andere vluchten?
Zie vraag 1

Vraag4

Als over lange afstanden meer vliegbelasting wordt betaald, moet worden bepaald vanaf welke afstanden de hogere tarieven gelden. De gekozen afstandsgrenzen kunnen er toe leiden dat landen of gebieden deels in het ene tarief vallen en deels in een ander tarief. Dit kan ongewenst zijn. Een mogelijke oplossing is om voor bepaalde landen of gebieden een aangepast tarief te rekenen. Dit kan op basis van verschillende criteria zoals bijvoorbeeld het hebben van een EU-lidmaatschap of het zijn van een overzees gebied. Het rekenen van een lager tarief voor bepaalde landen of gebieden kan invloed hebben op de hoogte van de tarieven.

4. Vindt u dat voor specifieke landen of gebieden andere tarieven moeten worden gerekend dan het tarief waar zij op basis van hun afstand tot Nederland toe behoren? Zo ja, welke landen of gebieden moeten er volgens u verschillend belast worden in de vliegbelasting?
Typische vakantiebestemmingen (zoals Cancun in Mexico of Bali in Indonesie) zouden hoger belast moeten worden dan bestemmingen waar vooral vanuit sociale en studie-reden naar toe wordt gevlogen. De eerste zijn namelijk veel minder noodzakelijk dan de laatste.

Vraag5

De huidige vliegbelasting kent verschillende uitzonderingen. Voor bijvoorbeeld transferpassagiers en voor vluchten met vliegtuigen met een gewicht van minder dan 4.000 kg. Uitzonderingen of verschillende tarieven kunnen gebruikt worden om bepaald gedrag aan te moedigen of juist te ontmoedigen. Wel maken ze de uitvoering van een belasting vaak complexer. Daarnaast kunnen uitzonderingen leiden tot hogere tarieven.

5. Vindt u dat alle soorten vluchten en passagiers gelijk moeten worden belast? Zo nee, welke passagiers en/of vluchten vindt u dat er verschillend belast of zelfs uitgezonderd moeten worden van de vliegbelasting?
Vanwege de administratieve en juridische redenen lijkt het me niet gewenst om dit op te nemen in het systeem van heffingen. Wel zou los hiervan een fonds gevormd kunnen worden waar een zeer beperkt aantal personen met een groot belang bij een vlucht, maar onvoldoende middelen, een beroep kunnen doen.