Differentiatie vliegbelasting

Reactie

Naam Heer G.P. van der Zwet
Plaats Oegstgeest
Datum 18 januari 2025

Vraag1

Per 2027 wil het kabinet de totale opbrengst van de vliegbelasting met € 248 miljoen verhogen. Het plan is om vluchten over lange afstanden - met een hogere totale uitstoot - meer te belasten. In veel Europese landen die een vliegbelasting hebben, worden vluchten over langere afstanden al hoger belast. Dit wordt ook wel ‘differentiatie van het tarief van de vliegbelasting naar afstand’ genoemd.

1. Vindt u dat lange vluchten (>2.500 km) zwaarder belast moeten worden dan korte vluchten (<2.500 km)?
Lange vluchten moeten zeker zwaarder belast worden dan korte vluchten. Maar alle vluchten - kort of lang - moeten sowieso veel zwaarder belast worden, o.a. door belasting op kerosine te heffen. De impact van vliegen op het milieu (CO2, uitstoot van andere schadelijke stoffen, geluic) en de omwonenden in een brede omgeving van luchthavens is te groot en dit kan niet langer zo doorgaan.

Vraag2

Zeer korte vluchten – zoals een vlucht van Amsterdam naar Brussel - veroorzaken per kilometer relatief veel uitstoot. Ook zijn er vaak andere, duurzamere vervoersopties zoals de trein of de auto beschikbaar. Zeer lange vluchten – zoals een vlucht van Amsterdam naar Bali – hebben juist een hoge totale uitstoot, mede door de duur van de vlucht.

2. Vindt u dat zeer korte vluchten (<500 km) extra belast moeten worden in de vliegbelasting ten opzichte van andere vluchten?
Ook korte vluchten (naast lange vluchten) moeten extra belast worden, o.a. omdat er alternatieven (auto, trein en ander openbaar vervoer) beschikbaar zijn. Maar ook vanwege de impact op milieu en omwonenden in een breed gebied rondom luchthavens. Zie ook het antwoord onder vraag 1.

Vraag3

3. Vindt u dat zeer lange vluchten (>10.000 km) extra belast moeten worden in de vliegbelasting ten opzichte van andere vluchten?
Ja, vanwege de impact op milieu en omwonenden in een brede omgeving van luchthavens. Maar dit geld ook voor korte vluchten. Zie het antwoord op vraag 1.

Vraag4

Als over lange afstanden meer vliegbelasting wordt betaald, moet worden bepaald vanaf welke afstanden de hogere tarieven gelden. De gekozen afstandsgrenzen kunnen er toe leiden dat landen of gebieden deels in het ene tarief vallen en deels in een ander tarief. Dit kan ongewenst zijn. Een mogelijke oplossing is om voor bepaalde landen of gebieden een aangepast tarief te rekenen. Dit kan op basis van verschillende criteria zoals bijvoorbeeld het hebben van een EU-lidmaatschap of het zijn van een overzees gebied. Het rekenen van een lager tarief voor bepaalde landen of gebieden kan invloed hebben op de hoogte van de tarieven.

4. Vindt u dat voor specifieke landen of gebieden andere tarieven moeten worden gerekend dan het tarief waar zij op basis van hun afstand tot Nederland toe behoren? Zo ja, welke landen of gebieden moeten er volgens u verschillend belast worden in de vliegbelasting?
Geen specifieke landen. ALLE vluchten moeten zwaarder belast worden i.v.m. de impact op milieu en de omwonenden in een breed gebied rond vliegvelden. Zie ook het antwoord onder vraag 1.

Vraag5

De huidige vliegbelasting kent verschillende uitzonderingen. Voor bijvoorbeeld transferpassagiers en voor vluchten met vliegtuigen met een gewicht van minder dan 4.000 kg. Uitzonderingen of verschillende tarieven kunnen gebruikt worden om bepaald gedrag aan te moedigen of juist te ontmoedigen. Wel maken ze de uitvoering van een belasting vaak complexer. Daarnaast kunnen uitzonderingen leiden tot hogere tarieven.

5. Vindt u dat alle soorten vluchten en passagiers gelijk moeten worden belast? Zo nee, welke passagiers en/of vluchten vindt u dat er verschillend belast of zelfs uitgezonderd moeten worden van de vliegbelasting?
Alle soorten vluchten en passagiers moeten worden belast - geen uitzonderingen van vliegelasting. Dit vanwege de impact van vliegverkeer op het milieu en omwonenden in een breed gebied rondom luchthavens. Zie ook het antwoord op vraag 1.