Besluit tot wijziging van het Uitvoeringsbesluit WVO 2020 in verband met de mogelijkheid van het aanbieden van het praktijkgerichte vak in het havo

Reactie

Naam sectie NLT van de NVON (dr A C Linnenbank)
Plaats Zaandam
Datum 3 juni 2025

Vraag1

Wilt u reageren op dit besluit? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een bericht te uploaden.
De sectie NLT van de NVON is groot voorstander van vakoverstijgend onderwijs dat praktisch gericht is op een, voor de leerlingen en maatschappij, relevant onderwerp. Het betreft samenhangend onderwijs dat bovendien aansluit bij actualiteiten, maar ook bij de leefwereld van de leerling op zijn/haar leeftijd. Op die wijze kan de kennis, maar vooral ook de toepassing daarvan naar het inzicht van de sectie optimaal beklijven.

We zouden dan ook blij moeten zijn met dit wetsvoorstel, maar daar hoort wel een heel grote kanttekening bij. Het lijkt alsof in de aanloop is verzuimd om kennis te nemen van wat er al op scholen aan onderwijs aangeboden wordt. PGP-T voorziet namelijk niet in de invulling van een leemte. We geven we sectieleden het vak NLT op zowel HAVO als VWO een mooie, maatschappelijk relevant, vak, sommigen al 10 jaar of langer.
Op dit moment kunnen op alle HAVO scholen zelfs al twee vakken worden aangeboden, die vakoverstijgend zijn en een actieve relatie zoeken met bedrijfsleven in de omgeving van de school. Naaast NLT ook O&O. Het had dan ook veel meer voor de hand gelegen om meer scholen te stimuleren om die vakken te gaan gevenn, dan om een nieuw vak te introduceren dat zeer veel elementen overneemt. Voor beide vakken bestaat ook een systeem van kwaliteitborging. Als invoering van PGP-T zou leiden tot minder scholen die de NLT modules gebruiken, dan zou het systeem van certificering van de NLT-modules, door een strenge en onafhankelijk certificeringscommissie, wel eens in gevaar kunnen komen.
 
Het was zinvol was geweest als de stichting Technasium en de vereniging NLT al in een veel eerder stadium bij de besluitvorming waren betrokken. In de toelichting wordt het bestaan van NLT nu alleen maar gememoreerd vanwege de manier waarop de bevoegdheid voor het vak is geregeld, O&O wordt helemaal niet genoemd.
 
Kortom, dit voorstel is slecht doordacht, grotendeels overbodig en heeft mogelijk zelfs een onbedoeld averrechts effect op de kwaliteit van het vakoverstijgende en techniek onderwijs in Nederland.
Toch weten we dat, als dit wetsontwerp erdoor komt, de collega’s van NLT en O&O dit op een positieve manier zullen benaderen en mee willen denken over hoe we bestaande modules en ervaring kunnen inzetten om op een goede manier PGP-T te implementeren. 
De leden van de NLT-sectie van de NVON hopen dan ook dat er straks in de praktijk ook een mooi en nuttig resultaat ligt, als los vak of geïntegreerd in de bestaande vakken.