Verlenging naturalisatietermijnen
Reactie
|
Naam
|
M. S. K. Jansen
|
|
Plaats
|
Rotterdam
|
|
Datum
|
1 oktober 2025
|
Vraag1
U kunt op de gehele regeling en memorie van toelichting reageren.
Recente rapporten (CBS, DutchNews.nl, IamExpat.nl, etc.) geven aan dat de Nederlandse industrie een terugloop ervaart. Hoogopgeleide werknemers beschouwen Nederland niet langer als een aantrekkelijk vestigingsland, vanwege de hoge belastingen, de omvangrijke bureaucratie en het ingewikkelde vestigingsproces. Daarbij komt de extreem snelle vergrijzing van de bevolking. Wie zal de economie ondersteunen wanneer een groot deel van de Nederlanders op leeftijd is en er door dit soort beleidskeuzes eenvoudigweg te weinig jonge mensen overblijven?
Ik ben van mening dat integratie van groot belang is, maar het merendeel van de integratieproblemen vloeit voort uit bepaalde groepen vluchtelingen. Ik ben er dan ook niet van overtuigd dat immigranten die legaal naar Nederland zijn gekomen, belasting betalen, bijdragen aan de ontwikkeling van het land en géén gebruikmaken van sociale voorzieningen (die voor houders van een verblijfsvergunning bovendien niet zijn toegestaan), de dupe zouden moeten worden van dit beleid. Legale immigranten hebben immers al een bijzonder zwaar traject doorlopen om überhaupt een Nederlandse verblijfsvergunning te verkrijgen. Zij verdienen niet met dergelijke maatregelen te worden geconfronteerd.
Als alternatief zou men in ieder geval kunnen overwegen de termijn voor het verkrijgen van een permanente verblijfsvergunning te verkorten naar drie jaar voor partners van Nederlanders en voor hoogopgeleide werknemers, mits zij het taalexamen op B1-niveau behalen. Op die manier zou men deze groep in elk geval een gevoel van zekerheid bieden door middel van een permanente verblijfsstatus, ook al is dit nog geen staatsburgerschap.
Een wachttijd van tien jaar zal Nederland aanzienlijk minder aantrekkelijk maken voor immigranten die daadwerkelijk een waardevolle bijdrage zouden kunnen leveren aan de Nederlandse economie en welvaart.
Daarnaast geldt: indien deze wet wordt goedgekeurd, mag deze niet met terugwerkende kracht gelden voor mensen die vóór de goedkeuring al naar Nederland zijn gekomen. Zij mochten immers redelijke verwachtingen hebben op basis van de toen geldende regels. Het zou anders neerkomen op misleiding.