Verlenging naturalisatietermijnen
Reactie
|
Naam
|
Anoniem
|
|
Plaats
|
Den Haag
|
|
Datum
|
1 oktober 2025
|
Vraag1
U kunt op de gehele regeling en memorie van toelichting reageren.
Ik schrijf als een expat in het vierde jaar van zijn werk- en levensreis in Nederland.
Mijn punt is niet om te klagen over vermeende oneerlijkheden — zoals dat deze wet ook geldt voor expats die al in Nederland wonen en hun aanvraag niet op tijd kunnen indienen, of dat Nederland hiermee mogelijk hoogopgeleide arbeidskrachten verliest aan landen met gunstigere naturalisatievoorwaarden.
Mijn punt is dat deze wetswijziging waarschijnlijk niet eens het gewenste doel bereikt: zorgen dat mensen die het Nederlanderschap verkrijgen, ook echt goed geïntegreerd zijn. Dat vind ik namelijk een goed streven, en ik steun dat volledig.
Maar waarom dan niet directe maatregelen nemen die integratie bevorderen?
Bijvoorbeeld door het vereiste taalniveau te verhogen van A2 naar B1 of zelfs B2. Ik zit momenteel op A2 en heb weinig prikkels om verder te leren, al doe ik het langzaam. En ik ben niet de enige. Zo’n eis zou eerlijk zijn en een groot verschil maken.
Ook zou een echt cultuur- en geschiedenisexamen veel beter werken dan de huidige KNM-toets, die erg makkelijk is. In andere landen leer je de grondwet, geschiedenis en wetten kennen. Hier zou dat ook kunnen. Maak het minstens zo moeilijk als een rijexamen, met een persoonlijk gesprek erbij. Als iemand geen basiskennis heeft over bijvoorbeeld vrijheid van meningsuiting of genderexpressie, dan hoort dat niet geslaagd te worden.
Anders staan we over tien jaar mogelijk tegenover mensen die genaturaliseerd willen worden, maar nauwelijks Nederlands spreken, geen Nederlandse vrienden hebben en volledig in een expatbubbel leven.
Dank voor het lezen.