houdende wijziging van de Tabaks- en rookwarenregeling in verband met het invoeren van standaardverpakkingen voor sigaren en elektronische dampwaar
Reactie
Naam
|
La Casa del Habano Amsterdam (S Wezenberg)
|
Plaats
|
Amsterdam
|
Datum
|
1 augustus 2025
|
Vraag1
U kunt reageren op de gehele regeling en de toelichting.
Beste,
Vandaag spreek ik mij uit tegen de regeling voor plain packaging, oftewel neutrale verpakkingen, van tabaksproducten. Niet omdat wij de gezondheidsrisico’s ontkennen, maar omdat deze maatregel ongericht is, ineffectief blijkt en disproportioneel uitpakt voor specifieke sectoren, in het bijzonder de wereld van handgemaakte longfiller sigaren.
Ik vertegenwoordig La Casa del Habano Amsterdam, waar wij werken met authentieke Cubaanse sigaren: handgemaakt, ambachtelijk, met een rijke historie en cultuur. Deze sigaren zijn géén massaconsumptieproduct. De gemiddelde longfiller-roker is een volwassen consument die met zorg en respect omgaat met het product, niet iemand die beïnvloed wordt door felle kleuren of logo’s op een doosje.
1. Onevenredige schade aan de sigarensector
De huidige regeling gooit alle tabaksproducten op één hoop. Maar een handgemaakte premium sigaar is iets totaal anders dan een sigaret. Het is een luxeproduct dat in kleine hoeveelheden wordt verkocht aan een volwassen publiek. Toch wordt onze sector nu onderworpen aan dezelfde visuele beperkingen als bulkfabrikanten van sigaretten. Dit is oneerlijk en ongegrond.
2. Gevaar voor vervalsing en illegale handel
Onze klanten vertrouwen op de herkenbare, traditionele verpakkingen van onder meer Cubaanse merken om zeker te zijn van de echtheid. Neutrale verpakkingen maken het makkelijker voor namaak en parallelimport, wat niet alleen economische schade oplevert, maar ook de volksgezondheid in gevaar brengt. Namaaksigaren zijn vaak geproduceerd onder onhygiënische omstandigheden en zonder kwaliteitscontrole.
3. Symboolpolitiek zonder bewezen effect
Voor sigaren ontbreekt elk bewijs dat plain packaging een positief effect heeft op het gebruik. Sterker nog, sigaren worden vaak gerookt bij gelegenheden, niet uit verslaving. De verpakking speelt daarin nauwelijks een rol. Door ons te betrekken in deze maatregel lijkt het eerder om een politieke daad te gaan dan om gezondheidswinst.
4. Culturele en economische schade
La Casa del Habano is meer dan een winkel: het is een ontmoetingsplek, een erfgoedpunt van Cubaanse cultuur, en een bron van werkgelegenheid. Met deze regeling wordt een eeuwenoude ambacht monddood gemaakt en met welk doel? Onze klanten stoppen er niet door, maar worden wél gestraft in hun beleving, net als de mensen die deze producten met de hand produceren in Cuba, de Dominicaanse Republiek en elders.