Wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijken van terrorisme en openbare steunbetuiging aan terroristische organisaties

Reactie

Naam Anoniem
Plaats Zeist
Datum 26 juli 2025

Vraag1

Wilt u reageren op het wetsvoorstel? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.
Hoewel ik denk dat het moreel verwerpelijk is om terrorisme te verheerlijken en steun te betuigen aan terroristische organisaties, lijkt het mij onwenselijk om dit strafbaar te stellen.
Het belangrijkste doel lijkt te zijn om de invloed van terroristische organisaties en opvattingen tegen te gaan. Ik verwacht dat dit doel hierdoor niet wordt bereikt, misschien zelfs het tegendeel, bijvoorbeeld omdat zij zich als onderdrukte partij gaan presenteren.

Verder leunt het idee sterk op datgene wat de overheid op een bepaald moment als terroristische organisatie bestempelt. Dat is een wankele grondslag voor een strafbaarstelling.

Ten derde zijn zaken als 'verheerlijken' subjectief, zoals nu al blijkt in discussies hierover. Wat de één 'verheerlijken' noemt, noemt de ander 'verdedigen'. Het verdedigen van afwijkende standpunten moet echter mogelijk blijven, ook al zal dat bij sommige anderen overkomen als verheerlijken. Die ruimte moet er blijven.

Als laatste is in de bestaande wetgeving al veel vastgelegd dat geschikt is om de invloed van terroristische organisaties tegen te gaan (wetgeving tegen opruien, beledigen, etc.).

In zekere zin moet er ruimte blijven voor dat wat burgers ervaren als verheerlijken en steun betuigen, omdat anders misschien iemand in het publieke debat te snel het zwijgen wordt opgelegd op basis van dreiging met straf. Het publieke debat is daarbij niet gebaat, maar zal daar schade van ondervinden. En dus ook: de invloed van de terroristische organisaties en opvattingen zullen daardoor waarschijnlijk niet worden teruggedrongen, maar waarschijnlijk zelfs aan kracht winnen, bijvoorbeeld omdat zij zich als onderdrukte partij gaan presenteren.

Veel wijsheid toegewenst met de keuzes.