Wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijken van terrorisme en openbare steunbetuiging aan terroristische organisaties
Reactie
Naam
|
Anoniem
|
Plaats
|
Rotterdam
|
Datum
|
15 augustus 2025
|
Vraag1
Wilt u reageren op het wetsvoorstel? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.
Het hierboven genoemde wetsvoorstel is om meerdere redenen zeer gevaarlijk. Het dreigt de basisvrijheden van de Nederlandse bevolking ernstig in te perken. Zo kan de wet gebruikt worden om protestbewegingen het zwijgen op te leggen indien deze de zittende politieke macht niet welgevallen.
In andere landen om ons heen, zien we dit al gebeuren. Een soortgelijke wet is bijvoorbeeld in het Verenigd Koninkrijk gebruikt om de protestbeweging Palestine Action te verbieden. Het enige waar deze protestbeweging buiten die wet om schuldig aan zou kunnen worden bevonden, is het bekladden en beschadigen van voertuigen en gebouwen. Alhoewel het hier in bepaalde gevallen mogelijk om strafbare feiten gaat, is het zeer twijfelachtig of dit terrorisme kan worden genoemd. Immers heeft de organisatie geen mensenlevens in gevaar gebracht en is er nooit aangezet tot geweld tegen personen of bevolkingsgroepen. Toch werd het zo door de Britse overheid bestempelt, zonder dat hier een rechtszitting of publiek debat aan voorafging.
Ook in Nederland heeft het er alle schijn van dat het ingediende conceptwetsvoorstel door de overheid zal worden aangewend om soortgelijke maatschappelijke organisaties en protestbewegingen als Palestine Action de mond te snoeren. Het is geen toeval dat het wetsvoorstel juist op dit moment wordt ingevoerd. Immers heerst alom grootschalige maatschappelijke onrust over het gebrek aan daadkrachtig en effectief overheidsbeleid rondom talloze cruciale thema’s als de klimaat- en stikstofcrisis, de asielopvang en genocides en grove schendingen van het internationaal en humanitair recht wereldwijd - het internationaal en humanitair recht dat wij als zetel van het internationaal gerechtshof juist met hand en tand dienen te verdedigen.
Een ander belangrijk bezwaar dat tegen het wetsvoorstel moet worden gemaakt, is dat de huidige wetgeving met Artikel 132 Sr., al voldoende grond biedt om aanroepen tot geweld te bestraffen. Dat artikel kent goede afbakening en voorziet tevens in rechterlijke toetsing - iets wat het ingediende conceptwetsvoorstel (mogelijk met opzet) verzaakt.
Ik en vele burgers met mij zijn dan ook zeer bezorgd over dit wetsvoorstel en hopen dat het wordt ingetrokken: Zo niet, dan vrees ik dat een Doos van Pandora wordt geopend en dat daarmee de weg vrij staat voor willekeurige politieke onderdrukking van legitieme protestbewegingen en meningsuitingen.
Bijlage