Wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijken van terrorisme en openbare steunbetuiging aan terroristische organisaties

Reactie

Naam Anoniem
Plaats Breda
Datum 14 augustus 2025

Vraag1

Wilt u reageren op het wetsvoorstel? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.
Uit het wetsvoorstel blijkt niet wat onder een terroristisch misdrijf dient te worden verstaan en wanneer er sprake is van verheerlijking. Datzelfde geldt voor het begrip terroristische organisatie en de afbakening wanneer er sprake is van een steunbetuiging.

Daarmee is er sprake van een dusdanige onduidelijkheid dat de voorgestelde wetstekst leidt tot willekeur en strijd met het nulla poena beginsel. Het opent ook de weg naar (staats)misbruik.

Democratische en rechtsstatelijke beginselen staan steeds meer onder druk staan en dit is overduidelijk ook in Nederland duidelijk voelbaar. Het gebrek aan democratisch en rechtsstatelijk besef manifesteert zich met name ook bij de landelijke overheid en daaraan gelieerde organisaties. Een dergelijke onduidelijke strafbaarstelling opent dan ook de weg naar interpretaties die afhankelijk zijn de politieke waan van de dag.

Het leidt er ook toe dat met het voorstel solidariteit en verbondenheid met zwakkeren in de samenleving of wereldwijd strafbaar wordt gesteld.

Verder bestaat het risico van discriminatie. Het wetsvoorstel lijkt te zijn ontstaan vanuit een eenzijdige en mogelijk racistische kijk op terrorisme, waarbij primair wordt gedacht aan islamitisch terrorisme. Daarmee bestaat het risico dat de aandacht alleen of overwegend daarop gericht zal zijn. Vallen acties van en bezettingen door joodse kolonisten in de Palestijnse gebieden ook onder terrorisme en is verheerlijking daarvan strafbaar? Wordt een steunbetuiging aan een staat die acties als deze niet categorisch afwijst dan strafbaar? Vallen acties tegen klimaatverandering onder terrorisme en zo ja, vanaf welk moment?

Het kan ook leiden tot een hausse aan aangiften en artikel 12 procedures met een bijbehorende zwaardere belasting van openbaar ministerie en rechterlijke macht.

Voorbeelden van misbruik van vergelijkbare strafbaarstellingen zien we nu al duidelijk in het Verenigd Koninkrijk waar bejaarden op basis van een politiek ingegeven keuze, door de politie worden gearresteerd bij vreedzame demonstraties vanwege uitingen die onder het recht van vrije meningsuitingen zouden moeten vallen. Ook in andere landen staat de vrijheid van meningsuiting onder druk.

Dit is een kant die we in Nederland niet op moeten willen. Het verzoek is dan ook om dit wetsvoorstel niet door te zetten en het in te trekken.