Wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijken van terrorisme en openbare steunbetuiging aan terroristische organisaties
Reactie
Naam
|
mr C.C.J. Schoonen
|
Plaats
|
Hendrik-Ido-Ambacht
|
Datum
|
9 augustus 2025
|
Vraag1
Wilt u reageren op het wetsvoorstel? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.
Als dit wetsvoorstel tot wet wordt verheven, zal dat onwenselijke gevolgen hebben. Het is een zorgwekkend voorstel waarin vage begrippen worden gehanteerd die juridisch zeer onduidelijk zijn. Want wanneer betuig je precies steun? Door deze onduidelijkheid is er ruimte voor interpretatie, wat kan leiden tot willekeur bij de toepassing van de wet.
Onder de huidige omstandigheden kan het al zo zijn dat je wordt beschuldigd van steunbetuiging als je opkomt voor de rechten van mensen waar de overheid niets mee heeft, of zelfs bang voor is. Hierdoor kan het opkomen voor mensenrechten worden gezien als het betuigen van steun aan een terroristische organisatie – zeker wanneer het gaat om mensen die in een bepaald gebied wonen of een bepaalde religie aanhangen. Het opkomen voor mensenrechten mag echter nooit worden beperkt, ongeacht wie deze mensen zijn.
Dit wetsvoorstel zal ertoe leiden dat mensen het zwijgen wordt opgelegd of dat zij, als ze niet zwijgen, strafbaar zijn als zij weigeren weg te kijken wanneer mensenrechten worden geschonden. Daarmee worden zowel de vrijheid van meningsuiting als het recht op vreedzame demonstratie aangetast. De democratie zal hierdoor alleen maar verder afbrokkelen.