Wet basisverzekering arbeidsongeschiktheid zelfstandigen

Reactie

Naam Anoniem
Plaats Amsterdam
Datum 10 juli 2024

Vraag1

Geen specifieke vraagstelling. U kunt reageren op alle onderdelen.
Ik citeer hierbij een eerdere reactie. Ik kan het niet beter verwoorden, maar kan mij geheel vinden in onderstaande reactie.

Allereerst overheid, een mooie mogelijkheid om iedereen te kunnen laten reageren op dit wetsvoorstel; dank hiervoor! Vervolgens mijn commentaar: waarom verplichten en niet op vrijwillige basis? En als dan verplicht, dan ook compensatie van deze hoge verzekeringskosten voor ZZPers.
De zelfstandigenaftrek wordt ook nog eens versneld afgebouwd. Waar is de overheid mee bezig?
Zelfstandigen zijn ondernemers en regelen het dus zelf: door te sparen/eigen vermogen op te bouwen en/of door zich bv aan te sluiten bij broodfondsen. Op basis van vertrouwen en solidariteit. En zo hoort het. Zonder bemoeienis van overheid en grote verzekeringen. Liever bemoeit de overheid zich met bedrijven die ZZP-ers oneigenlijk langdurig inhuren ipv in loondienst nemen, de schijnzelfstandigen dus die vaak ook nog eens “uitgebuit worden” .
De verzekering geeft hoge kosten die niet via tariefsverhoging terug te verdienen zijn. Te hoog voor heel kleine zelfstandigen en voor tweeverdieners ZZP-er met elk een eigen bedrijf. Wanneer dit wetsvoorstel wordt aangenomen gaat dit veel kleine zelfstandigen de kop kosten. En wellicht is dat de bedoeling. Kunnen ze weer verplicht in loondienst. Of in de bijstand en dat kan dus niet de bedoeling zijn!
En heb je de pech om arbeidsongeschikt te worden: wat is dan de definitie van arbeidsongeschikt? Anders dan bij een (vrijwillig!) broodfonds wordt er bij een arbeidsongeschiktheidsverzekering het verschil uitgekeerd tussen wat je aan werk nog zou kunnen doen (los van of je ook aangenomen wordt in deze functie) en werken in je eigen bedrijf. Heel veel premie dus voor mogelijk een heel kleine uitkering. Hier ken ik helaas voorbeelden van. En vooral de toevoeging “tot maximaal het minimumloon” is zuur.
De verzekeraar is hier de uiteindelijke winnaar, want die bepaalt of je arbeidsongeschikt bent of niet, en wat je krijgt, en hier is geen controle van de overheid op.
Kortom: ik pleit voor geen verplichting, maar een vrijwillige publieke verzekering met onafhankelijke controle en met compensatie van de kosten!