Zelfstandigenwet

Reactie

Naam Nachtegaal (A Nachtegaal)
Plaats Houten
Datum 27 mei 2025

Vraag1

Wilt u reageren op de Zelfstandigenwet? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.
Een zelfstandige moet alles zelf kunnen bepalen, tarief, verzekeringen etc, daar hebben zijn klanten niets mee te maken, anders is het geen zelfstandige.
Voor de belastingdienst is het een ander verhaal, die kunnen toetsen aan bepaalde criteria om de zelfstandige in aanmerking te laten komen voor de bepaalde aftrekposten voor zelfstandige. Als de zelfstandige hieraan niet voldoet en daardoor die aftrekposten niet mag toepassen gaat de zelfstandige vanzelf handelen naar deze criteria. Hij zal dat van zijn boekhouder te horen krijgen, maar nogmaals klanten hebben daar niets mee te maken.
Een slager hoeft toch ook niet te bepalen of degene die zijn vlees koopt het wel op de juiste manier kan bakken?
Anders mag de slager het niet verkopen aan die klant.

Vraag2

Wat is volgens u een goede toetsbare invulling van de vijf criteria uit de zelfstandigentoets?
Om de aftrekposten voor zelfstandigen te mogen toepassen:
Meerdere klanten, Verzekerd voor het toebrengen van schades, juiste administratie, investeren in eigen bedrijfsmiddelen, eigen vervoer, eigen werkkleding

Vraag3

Wat is volgens u een goede toetsbare invulling van de vier criteria uit de werkrelatietoets?
Werkkleding met eigen naam, eigen bedrijfsmiddelen, eigen vervoer.
Verder mag de klant wel een deadline verwachten voor een opdracht, dus vaste werktijden/dagen geen probleem, de opdracht moet worden uitgevoerd hoe de klant het wilt, wie betaald die bepaalt

Vraag4

Acht u het noodzakelijk en/of wenselijk om een extra wetsartikel op te nemen voor het geval een zelfstandig werkende niet (volledig) voldoet aan de criteria in het nieuw voorgestelde lid 2 van BW 7:610?

Zo ja, hoe zou de vormgeving van een dergelijk derde lid er volgens u dan uit moeten zien?

Zo nee, moet in een dergelijke situatie dan holistisch gekeken worden naar de criteria uit het tweede lid of biedt het huidig wettelijk kader voldoende houvast voor een dergelijke situatie?
Nee zie hierboven
Wel bepalingen wanneer iemand de aftrekposten mag toepassen wanneer hij meent als zelfstandige te werken