Zelfstandigenwet
Reactie
Naam | GP van Aggelen |
---|---|
Plaats | Rotterdam |
Datum | 28 mei 2025 |
Vraag1
Wilt u reageren op de Zelfstandigenwet? Dan kunt u hier uw reactie geven. U kunt dat doen door een bericht achter te laten of door een document te uploaden.Lijkt me een prima en pragmatische aanpak!
Vraag2
Wat is volgens u een goede toetsbare invulling van de vijf criteria uit de zelfstandigentoets?De voorbeelden die door KNAB op hun website gegeven worden zijn reëel en haalbaar. Ik werk al 15 jaar zo. Als dit eerder zo geregeld was (AOV regelen, pensioen opbouwen, deugdelijk administratie etc.) was dit nooit een probleem geweest. Ik hoor te veel om me heen dat pensioen een zorg voor later is ("misschien haal ik het wel nooit") en dat een AOV te duur is ("en ik ben nooit ziek").
Zie: https://bieb.knab.nl/ondernemen/zelfstandigenwet-2025-wat-betekent-het-voor-jou-als-zzper?email=0ae7ede0db2ee450640baf940abb06eb5072cc8f716e0fc4fdf280506335cf0d&email_hash=0ae7ede0db2ee450640baf940abb06eb5072cc8f716e0fc4fdf280506335cf0d
Vraag3
Wat is volgens u een goede toetsbare invulling van de vier criteria uit de werkrelatietoets?Voorwaarde en invulling, ook weer conform de KNAB site:
1. Er is sprake van vrijheid van organisatie van werk. Dus: Jij bepaalt hoe je het werk inricht.
2. Er is sprake van vrijheid van organisatie van werktijd. Dus: Jij kiest wanneer je het werk doet.
3. Er is geen sprake van een hiërarchische controle. Dus: Je opdrachtgever beoordeelt het eindresultaat, niet elke stap ernaartoe.
4. De partijen hebben de bedoeling om anders dan op grond van een arbeidsovereenkomst arbeid te verrichten. Dus:Jullie willen allebei geen overeenkomst op basis van arbeid, maar op basis van opdracht. En jullie handelen daarnaar.
Vraag4
Acht u het noodzakelijk en/of wenselijk om een extra wetsartikel op te nemen voor het geval een zelfstandig werkende niet (volledig) voldoet aan de criteria in het nieuw voorgestelde lid 2 van BW 7:610?Zo ja, hoe zou de vormgeving van een dergelijk derde lid er volgens u dan uit moeten zien?
Zo nee, moet in een dergelijke situatie dan holistisch gekeken worden naar de criteria uit het tweede lid of biedt het huidig wettelijk kader voldoende houvast voor een dergelijke situatie?
In ieder geval moeten pensioenopbouwplicht en een verplichte vorm van arbeidsongeschikheidsverzekering toetsbaar en handhaafbaar worden. Met z.n. boetes als dit niet gebeurt. De andere voorwaarden zijn niet altijd makkelijk toetsbaar, maar er moet een inspanningsverplichting zijn om dit aantoonbaar te maken.